Hantle do ćwiczeń

hantle 10 kg rankingHantle to jeden z najbardziej podstawowych elementów sprzętu wykorzystywanego na siłowni. Dzięki nim można skutecznie ćwiczyć wiele ważnych mięśni ciała i trudno znaleźć osobę, która pominęłaby wykorzystanie hantli w sesji treningowej. Z tego też względu dobrze będzie zdecydować się na wytrzymałe produkty i to właśnie na doborze jak najlepszych hantli skupimy się w tym artykule.

Dlaczego warto ćwiczyć na hantlach?

 • Hantle to świetne rozwiązanie w przypadku przeprowadzanie treningu celującego zarówno w rozwój mięśni, jak i zwiększenie siły mięśni.
 • Ćwiczenia z hantlami mogą również być wykorzystywane w celu spalania tkanki tłuszczowej oraz ogólnego wysmuklenia sylwetki.
 • Regularne ćwiczenia z tego typu sprzętem sportowym sprawią, że zmniejszymy szansę zachorowania na różne choroby oraz poprawimy wydolność naszego organizmu.
 • Trening z wykorzystaniem hantli może też pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie oraz dać nam zastrzyk energii na codzienne zmagania.

Jakie hantle do ćwiczeń kupić?

Jakie hantle do ćwiczeń kupić?

Decydując się na zakup hantli będzie trzeba oczywiście wziąć pod uwagę swoje możliwości. Nie ma sensu kupować na start nadmiernie ciężkich hantli, ponieważ wziąć pod uwagę trzeba fakt, że będziemy musieli wykonać standardowo około 10 powtórzeń na serię. Zbyt ciężkie hantle mogą prowadzić również do nadwyrężenia mięśni lub nawet kontuzji – z dwojga złego, lepiej będzie wybrać zbyt lekkie hantle.

 1. 2x 2,5 kg – tego typu hantle polecane są w treningu siłowym przede wszystkim początkującym kobietom, ponieważ ich ciężar bardzo rzadko znajdzie zastosowanie u mężczyzn. Na lekkie hantle można również zdecydować się w sytuacji, gdy chcemy wykorzystać je do ćwiczeń aerobowych.
 2. 2x 5 kg – ciężar ten nie jest nadmiernie obciążający i świetnie sprawdzi się dla wielu początkujących mężczyzn, gdyż można go skutecznie wykorzystywać do treningu zarówno bicepsa, tricepsa, jak i barków. Dla początkujących kobiet może to być zbyt duży ciężar i lepiej będzie najpierw przetestować, czy aby na pewno będzie to dobry wybór.
 3. 2x 10 kg – cięższe hantle, które zalecane są przede wszystkim mężczyznom, którzy dopiero zaczynają trening oraz tym, którzy trenują już przez jakiś czas. Wszystko zależy w tym wypadku od osobistych zdolności i trzeba koniecznie sprawdzić przed zakupem, czy hantle o takim ciężarze będą dla nas odpowiednie.

Rodzaje obciążeń

 • hantle żeliwne – bardzo często wybierany rodzaj hantli, który wyróżnia się dobrą wytrzymałością oraz komfortem użytkowania. Są droższe od hantli bitumicznych.
 • hantle bitumiczne – tego typu hantle są znacznie większe od hantli żeliwnych oraz wyróżniają się mniejszym zagrożeniem oraz hałasem podczas upuszczenia. Oferują również dobrą ergonomię oraz wytrzymałość.

Popularne hantle 10kg – Cena

Dobre hantle żeliwne do ćwiczeń będą kosztować około 100 – 150 złotych w przypadku hantli 10 kg. Cena z pozoru może wydawać się dość duża, ale w zamian dostajemy sprzęt sportowy, który służyć nam będzie przez wiele lat. Jeśli jednak nie chcemy wydawać tego typu pieniędzy na hantle, zawsze możemy zdecydować się na hantle bitumiczne, które w przypadku modeli 10kg kosztują od nawet 60 do 100 zł.

Przykładowe ćwiczenia dla początkujących

 1. Ćwiczenie na biceps – weź dwie hantle i stań prosto, stopy rozstawiając na szerokość bioder. Hantle trzymaj luźno po bokach chwytem neutralnym. Unieś teraz prawe przedramię, aż hantla znajdzie się w okolicach barku. Wróć do pozycji startowej i wykonaj to samo drugą ręką.
 2. Ćwiczenie na triceps – hantle unieś nad głowę. Ręce ugnij w łokciach, tak by hantle znalazły się tuż za uszami. Wyprostuj prawą rękę (lewa pozostaje ugięta). Wróć do startu i powtórz ruch. Wykonaj najpierw wszystkie powtórzenia prawą ręką i zamień strony.

Inne przykłady ćwiczeń na hantlach na youtube

Czy warto kupić ciężarki do ćwiczeń?

Zakup dodatkowych ciężarków do ćwiczeń to dobre rozwiązanie, które znajdzie zastosowanie w sytuacji, gdy obecny ciężar stanie się dla nas niewystarczający. Większość hantli oferuje swobodne dodawanie oraz zdejmowanie ciężarków.

Hantle, ciężarki – Ranking

Dobrym pomysłem przed zakupem będzie również rzucenie okiem na konkretne produkty. Z tego względu utworzyliśmy ranking hantli do ćwiczeń najlepszych naszym zdaniem, który możecie znaleźć poniżej.

Dodaj komentarz