Stół do bilarda

Bilard to popularny sport, który jest również dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu ze znajomymi. Zanim jednak do tego dojdzie, będziemy musieli oczywiście wyposażyć się w odpowiedni stół do bilarda. Doradzamy, jak to zrobić, oraz jaki stół do bilarda warto kupić.

Jaki stół bilardowy wybrać?

Stół do bilarda ranking, opinie

Stoły do bilarda sprzedawane są w wersjach 5 ft, 6 ft, 7 ft, 8 ft oraz 9 ft. Poniżej dowiecie się, który rozmiar stołu do bilarda sprawdzi się najlepiej w waszym otoczeniu.

  1. 5 ft – wymiary pola gry w przypadku takiego stołu do bilarda wynoszą 160×80 cm, a minimalne wymiary pomieszczenia potrzebne do komfortowej gry to 400×310 cm.
  2. 6 ft – wymiary pola gry w przypadku takiego stołu do bilarda wynoszą 182×91 cm, a minimalne wymiary pomieszczenia potrzebne do komfortowej gry to 420×330 cm.
  3. 7 ft – wymiary pola gry w przypadku takiego stołu do bilarda wynoszą 200×100 cm, a minimalne wymiary pomieszczenia potrzebne do komfortowej gry to 440×340 cm.
  4. 8 ft – wymiary pola gry w przypadku takiego stołu do bilarda wynoszą 224×112 cm, a minimalne wymiary pomieszczenia potrzebne do komfortowej gry to 460×350 cm.
  5. 9 ft – wymiary pola gry w przypadku takiego stołu do bilarda wynoszą 254×127 cm, a minimalne wymiary pomieszczenia potrzebne do komfortowej gry to 490×360 cm.

Stół bilardowy sprawdzi się w warunkach domowych najlepiej wtedy, gdy będzie wykonany z płytą z MDF. Pozwoli nam to na zachowanie odpowiedniego połączenia gładkości, wytrzymałości oraz niskiej wagi.

W celu zaoszczędzenia miejsca możemy postawić także na stół bilardowy rozkładany lub stół bilardowy na kółkach, o ile w tym drugim wypadku zależy nam na ułatwionym przemieszczaniu. Ciekawym rozwiązaniem jest również stół wielofunkcyjny, na którym można zagrać w black jacka, ruletkę, bilarda, piłkarzyki czy tenisa stołowego.

Z kolei decydując się na zakup stołu do baru lub klubu lepiej będzie postawić na stół bilardowy o płytach kamiennych, który zapewnia większą wytrzymałość oraz uniemożliwia łatwe przemieszczanie ze względu na dużo większą wagę w porównaniu do stołu z płytą z MDF.

Jaki rozmiar stołu do bilarda wybrać?

Jako, że już wiemy jakie rozmiary stołów do bilarda są dostępne na rynku oraz jakiego pomieszczenia będziemy potrzebować do gry, dobrze teraz będzie dopasować konkretny rozmiar stołu do swoich potrzeb.

Kupując konkretny model stołu pod uwagę trzeba wziąć wszystkie meble, które będą dodatkowo znajdowały się w pomieszczeniu przeznaczonym do gry. Chodzi o między innymi barek, stolik, witrynę na kije czy kanapę. Nie można również pominąć uwzględnienia wszelakich przeszkód w postaci drzwi, krętych schodów oraz ciasnych przejść przy montażu stołu bilardowego. Zwłaszcza w przypadku, gdy decydujemy się na stół bez rozbieralnych elementów.

Ostatnim aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę jest waga stołu bilardowego. Musimy upewnić się, że nie doprowadzi to do jakichkolwiek problemów, gdy umieszczamy stół na niestabilnym podłożu lub słabym stropie. Stół w zależności od materiału oraz rozmiaru ważyć może od około 100 do ponad 300 kilogramów.

O jakich dodatkowych akcesoriach musimy pamiętać?

akcesoria do bilarda

  • komplet bil – bez tego oczywiście nie możemy się obejść. Zazwyczaj komplet bil możemy zakupić w zestawie z pozostałymi niezbędnymi akcesoriami do gry.
  • trójkąt do układania bil – niezbędny element gry w bilarda. Bez tego nie będziemy mogli szybko i sprawnie ułożyć bil na stole. Również występuje w zestawie z akcesoriami do gry w bilarda.
  • kreda – często wykorzystywany element gry w bilarda, który pozwala na zwiększenie celności uderzenia kijem bilardowym w bilę. W warunkach domowych kreda nie jest być tak potrzebna, jak w warunkach bardziej profesjonalnych, ale i tak warto się w nią wyposażyć.
  • kije bilardowe – standardowe kije bilardowe mają 145 cm długości, ale jeżeli nie dysponujemy odpowiednio dużym pomieszczeniem możemy zdecydować się na mniejsze kije o długości 110, 120 lub 130 cm.

Stół bilardowy – Cena

Zakup stołu bilardowego może wiązać się z naprawdę dużym kosztem, ale raczej nie będzie to konieczne w sytuacji, gdy chcemy dokonać zakupu stołu przeznaczonego do warunków domowych. W tej sytuacji jesteśmy w stanie znaleźć już modele do 1000 złotych, czasami dużo poniżej tej wartości. Trzeba jednak zwracać uwagę na to, czy takie stoły bilardowe są odpowiednio wytrzymałe oraz czy ich elementy są rozkładane, czy też otrzymamy stół bilardowy w całości.

Jaki stół bilardowy na początek?

Godnym polecenia stołem bilardowym na początek jest chociażby stół bilardowy Hertz Sir.Simon L. To popularny wybór wśród klientów ze względu na stabilną konstrukcję, gruby blat oraz wzmocnienia po całym obwodzie. Jest stworzony z myślą właśnie o początkujących graczach bilarda. Pole gry tego stołu wynosi 191×95 cm, co jest nieco niestandardową wartością, ale i tak pozwala to na komfortową grę.

Hertz Sir.Simon L to dobry wybór również ze względu na szybki i łatwy montaż oraz kompaktowe wymiary. To świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, które pragną relaksować się wieczorami w domowym zaciszu przy grze w bilarda ze znajomymi.

Jak serwisować stół do bilarda?

Kupując stół do bilarda warto również dowiedzieć się, jak odpowiednio o niego zadbać. Ważne jest regularne czyszczenie stołu, które oprócz usunięcia plam poprawia także strukturę sukna.

Usuwanie śladów z kredy i kurzu możemy robić z wykorzystaniem specjalnych szczotek. Kiedy zdarzy się nam, że rozlejemy coś na stole to najpierw postarajmy się to osuszyć papierem ręcznikowym, a następnie wyczyśmy plamę odpowiednią szczotką do czyszczenia na mokro.

W przypadku zaschniętych plam często będziemy musieli niestety zwrócić się do profesjonalistów. Potrzebne w tym przypadku będą już specjalistyczne detergenty oraz inne środki do czyszczenia. Lepiej nie robić tego we własnym zakresie, aby nie uszkodzić między innymi sukna na stole bilardowym.

Poniżej ciekawy poradnik na temat bilardu w domowych warunkach

Popularne rodzaje gier na stole bilardowym

  1. Pool – to oczywiście najbardziej popularna gra, której możemy podjąć się na stole bilardowym. Świetny wybór ze względu na swoją prostotę dla każdego, kto zaczyna swoją przygodę z bilardem oraz chce grać przede wszystkim rekreacyjnie.
  2. Snooker – chcąc grać w ten rodzaj bilarda będziemy musieli liczyć się już z nieco bardziej skomplikowanymi zasadami oraz przede wszystkim innym stołem, który różni się łuzami, bandami, bilami, a nawet suknem. Najważniejsa jest jednak różnica w powierzchni pola gry, ponieważ stoły do Snookera są o wiele większe pod tym względem.
  3. Karambol – dość mało popularna gra w Polsce, która dość znacznie różni się od wyżej opisanych gier ze względu przede wszystkim na brak łuz. Do tego wykorzysutje inne bile, bandy oraz oczywiście sam stół. Z wymienionych tutaj gier uznawana jest za najtrudniejszą.

Stoły bilardowe – Ranking

Wybór konkretnego modelu niekoniecznie należeć będzie do łatwych zadań i z tego też względu z pewnością pomoże wam sporządzony przez nas ranking stołów bilardowych, w którym uwzględniliśmy wysokiej jakości modele w korzystnej cenie.

Dodaj komentarz