Sztuki walki – rodzaje

Sztuki walki to popularna metoda aktywnego spędzania czasu, szczególnie u młodszych osób do 40 roku życia. Celem trenowania sztuk walki jest poprawa zdolności fizycznych oraz nauka samoobrony oraz kontrola umysłu i ciała. Nigdy nie wiadomo, kiedy nabyte umiejętności mogą nam się przydać.

Wyróżniamy wiele stylów walki pochodzących z różnych regionów świata między innymi Chin, Korei czy Tajlandii oraz Japonii, którą są głównymi założycielami sztuk walk. W innych regionach są popularne Kick-boxing w USA oraz Krav Maga w Izrealu wykorzystywane przez Siły Specjalne Izraela.

Sztuki walki rodzaje

Poniżej najbardziej popularne odmiany sztuk walki na świecie

 1. Kung-fu – pochodzi z Chin oraz oznacza osiągnięcie wysokiego poziomu, sama sztuka została wypromowana między innymi przez filmy z popularnym aktorem Bruce Lee. Samo Kung-fu posiada wiele styli, które różnią się od siebie są to między innymi Styl Białego Żurawia (Bai He Quan), Styl Modliszki (Tang Lang Quan) czy Styl Żmii (She Quan). Główna idea polega na unikaniu ciosów oraz wykorzystywanie siły przeciwnika do jego pokonania. Jest to styl głównie defensywny przeznaczony do obrony.
 2. Tai-chi – również styl walki pochodzący z chin, skupia się na odpowiednim poruszaniu się podczas walki. Jest sztuką samodoskonalenia się oraz kontroli własnego ciała i umysłu. Najbardziej popularną w Polsce jest forma (Zhan Zhuang, Chan Si Gong) czyli wykonywanie ćwiczeń podstawowych.
 3. Aikido – tym razem sztuka walki pochodząca z Japonii, polegająca na zmiana kierunku oraz odparcie ataku oraz uzyskanie pełnej kontroli nad przeciwnikiem. Podczas treningu wykorzystujemy tutaj całe ciało, oraz mamy do uzyskania wiele pasów potwierdzających nasze umiejętności między innymi czarny czy biały.
 4. Judo – japońska sztuka walki w której wyróżniamy 3 główne techniki nage-waza )technika rzutów) , katame-waza (technika obezwładnień) oraz atemi-waza (technika uderzeń i kopnięć). Zawodowe walki trwają tutaj 4 minuty na polu do 10×10 metrów.
 5. Ju-jitsu – zwana również jako sztuka łagodności oraz ustępliwości do walki z jednym lub wieloma przeciwnikami na raz. Wyróżniamy tutaj takie techniki jak: duszenie, dźwignie, blokowanie ciosów czy rzuty.
 6. Karate – jeden z najpopularniejszych stylów walki rodem z Japonii posiada ponad 100 różnych stylów. Jest to metoda samoobrony bez użycia broni. Trening polega na takich metodach jak kihon, kumite czy kata. Jedne z najpopularniejszych stylów to Ashihara czy Oyama Karate
 7. Taekwondo – styl z Koreii wykorzystywany w misjach militarnych oraz przez wojskowych. Styl zapoczątkował gen. Choi Hong-hi. , taekwondo jest dostępne na olimpiadach.
 8. Capoeira – brazylijska sztuka walki, skupia się głównie na kopnięciach oraz akrobacjach, wszystkie ruchy są płynne i trudne do opanowania dla przeciwnika. Wyróżniamy tutaj takie style jak: capoeira regional czy capoeira angola. Raczej słaba popularna w Polsce.
 9. Muay thai – inaczej zwana tajskim boksem , polega głównie na wykorzystywaniu krótkich ale intensywnych ciosów uderzeń kolanami oraz łokciami. Walka odgrywa się w stójce, a ciosy są wykonywane z pełną siłą.

Dlaczego warto trenować sztuki walki?

 • poprawia zdrowie oraz ogólną sprawność fizyczną
 • poprawia samopoczucie oraz zdolności myślenia
 • uczy pokory oraz pomaga osiągnąć dużą koncentrację
 • daje pewność siebie
 • pomaga w trudnych sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa
 • uczy cennych wartości, które są przydatne w życiu

Co wybrać?

 1. Jeśli zależy ci na ogólnej sprawności nabyciu siły oraz koordynacji ruchowej najlepszych rozwiązaniem będą tutaj: jiu-jitsu, judo albo zapasy
 2. Jeśli zależy ci na wyprowadzaniu ciosów i obrony przez atak, najlepszym rozwiązaniem będą: boks tajski, boks zwykły lub kickboxing

Podsumowanie

Zdecydowanie warto trenować sztuki walki, każdy znajdzie coś dla siebie , oprócz danych sztuk są dostępne też setki styli, które możemy dopasować do swoich wymagań i zachowań. Trening sztuki walki zdecydowanie pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz pewność siebie.

Dodaj komentarz