Worek treningowy

Decydując się na trening w domu ważne jest, aby dobrać odpowiedni worek bokserski. Na rynku istnieje wiele tego typu produktów i z tego względu zdecydowaliśmy się utworzyć artykuł, w którym postaramy się jak najbardziej ułatwić wam dobór worka bokserskiego.

Rodzaje worków treningowych

worek bokserski ranking, opinie

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego modelu, dobrze będzie zapoznać się z rodzajami worków treningowych. Mają one swoje wady i zalety, o których dobrze pamiętać oraz stosowane są do różnych rodzajów treningu.

 1. Worek bokserski stojący – tego typu rozwiązanie to dobry wybór w sytuacji, gdy nie masz miejsca w domu, masz zbyt niski lub wysoki sufit albo chcesz trenować na świeżym powietrzu. Worek utrzymywany jest w miejscu poprzez ważący ponad 100 kg odważnik mający na celu zapobieganie przewracania się worka.
 2. Worek wiszący – najbardziej popularny i charakterystyczny rodzaj worka treningowego. Świetnie sprawdza się na wielu rodzajach przestrzeni. Podwieszany jest do sufitu z wykorzystaniem taśm lub łańcuchów.
 3. Worek hakowy – specjalistyczny worek treningowy, który charakteryzuje się większą szerokością w górnej części oraz mniejszą szerokością na dole. Wykorzystywany jest do trenowania ciosów podbródkowych oraz hakowych. Zalecany jest w treningach bokserskich, MMA oraz wielu innych rodzajach sportów walki.
 4. Gruszka bokserska – mały worek w kształcie gruszki, który wykorzystywany jest do ćwiczenia ciosów podbródkowych, hakowych oraz do tzw. „piąstkowania”. Jest to ciekawa alternatywa dla standardowego worka treningowego, ponieważ zajmuje o wiele mniej miejsca.

Zalety ćwiczeń na worku treningowym

Zalety:

 • Trening przeprowadzany na worku bokserskim to przede wszystkim trening ogólnorozwojowy, który pozwoli wam zadbać odpowiednio o całe ciało i pobudzi wiele mięśni do pracy. W efekcie możecie liczyć na lepszą kondycję.
 • Decydując się na worek treningowy możecie również spalać dużo kalorii, co przełożyć może się z kolei na lepszą, smuklejszą sylwetkę. Wszystko zależy od intensywności treningu.
 • Ciekawym zastosowaniem treningu z workiem bokserskim jest również wyładowanie złych emocji i pozbycie się stresu. Dużo osób lubi w ten sposób się „wyżyć” i w efekcie poczuć się najzwyczajnie w świecie lepiej.
 • Uniwersalność. Worek treningowy może być wykorzystywany przez każdego – bez znaczenia czy mamy do czynienia z amatorem, zawodowcem, mężczyzną, kobietą czy nawet dzieckiem.

Wady:

 • Problemem może okazać się przede wszystkim cena, która oscyluje w granicach 200 złotych lub więcej. Niekażdy będzie chciał podjąć się takiego zakupu.
 • W przypadku większości rodzajów worków treningowych potrzeba również sporo przestrzeni i to też może okazać się problemem. Z pomocą przychodzi gruszka treningowa, która w tej sytuacja sprawdza się najlepiej.
 • Podczas treningu trzeba uważać również na potencjalne kontuzje dłoni, które mogą wystąpić zwłaszcza na początku. Są to różnego rodzaju otarcia, obicia czy stłuczenia i choć nie zdarzają się one często, warto będzie o nich pamiętać decydując się na zakup worka treningowego.

Jaki worek bokserski wybrać?

 1. Waga – do wyboru mamy worki w granicach 30-50 kg oraz 50-60 kg. Te pierwsze sprawdzają się świetnie dla początkujących oraz osób ćwiczących rekreacyjnie – są również tańsze. Z kolei worki o wadze 50-60 kg świetnie sprawdzają się podczas treningów siłowych. Można na nich trenować dowolne ciosy i kopnięcia.
 2. Mocowanie – do wyboru mamy łańcuchy oraz taśmy mocujące. Świetnie sprawdza się połączenie taśm z łańcuchem z elementem trójkątnym, który najlepiej rozkłada ciężar i mniej zużywa taśmę.
 3. Cena – ceny oscylują w granicach od 200 do nawet 1000 złotych. Dobry trening znajdziemy już w granicach około 300 złotych i raczej nie będzie potrzeby wydawać więcej pieniędzy na start. Cena wydawać może się dość wysoka, ale dobrze będzie pamiętać przy tym, że dobry worek będzie służył nam przez bardzo długi czas.
 4. Dodatkowe akcesoria – dodatkowo warto będzie zwrócić uwagę choćby na jakość wykonania. Są to między innymi: sposób jego zamykania (lepsze będzie sznurowanie z podszyciem zabezpieczającym niż zamek błyskawiczny) czy detale ozdobne (jak haftowane logotypy, które są pozornie tylko ozdobą i oznaczeniem marki, ale w ich miejscu worek staje się mniej odporny na ciosy).

Trening bokserki w domu

 1. Po pierwsze należy zmierzyć wysokość pomieszczenia, w którym chcemy umieścić worek. Ważną zasadą jest, aby sprzęt wisiał około 20-40 cm nad ziemią.
 2. Pamiętajmy o zapewnieniu odpowiedniej ilości przestrzeni, która pozwalać będzie na swobodne wyprowadzanie ciosów.
 3. Usuńmy niepotrzebne elementy z miejsca, gdzie będziemy odbywać trening po to, aby nic nie uszkodzić.
 4. Nie można zapomnieć oczywiście również o odpowiednich rękawicach bokserskich.

Sprawdź jak przeprowadzić skuteczny trening bokserski w domu

Stojak na worek bokserski – Wybierz mądrze

Decydując się na worek bokserski ze stojakiem pamiętajmy o sprawdzeniu jego solidności. Musi on pozwalać na swobodne wykonywanie nawet bardzo mocnych ciosów i nie powinien ulegać zniszczeniu lub łatwo się poruszać.

Worek bokserski – Ranking, Cena

Jak już wspominaliśmy, cena dobrego worka treningowego to już około 300 złotych. Poniżej umieściliśmy również ranking worków bokserskich najlepszych naszym zdaniem modeli.

Dodaj komentarz